ROK 2017

03.12.2017 r. Koncert  Świąteczny

3 grudnia na godzinę 16.00 członkinie Klubu Soroptimist International w Bielsku-Białej zaprosiły swoich przyjaciół i znajomych na tradycyjny koncert świąteczny.

Dzięki życzliwości dyrekcji Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej od kilku lat koncert ten odbywa się we wspaniałej sali szkoły. Wystąpiło w nim 14 uczestników,

w większości uczniów tejże szkoły. Jedyną absolwentką była Amelia Tokarska, harfistka. Amelia była stypendystką  klubu Soroptimist International w Bielsku-Białej, to bardzo dojrzała wykonawczyni, nagradzana w wielu konkursach; obecnie jest harfistką Opery Narodowej w Brnie oraz pierwszą harfistką Filharmonii Bohuslava Martinu w Zlinie. Pozostali uczestnicy to uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im.Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Mimo młodego wieku wykonawcy to  również nagradzani muzycy, wykazujący sie zarówno umiejętnościami wykonawczymi jak i kompozytorskimi jak : Mateusz Dubiel i Marta Wajdzik. 

Koncert przygotowała Hanna Górny-Janas nauczyciel w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, to ona również była autorką wielu utworów wykonywanych na koncercie. Konferansjerkę poprowadził Bolko Zgierski.

 Wykonania utworów były gorąco oklaskiwane – koncert bardzo się podobał, jego program był bardzo różnorodny: od muzyki poważnej do jazzu w wykonaniu zespołu Marty Wajdzik; od solowych występów instrumentalnych – wspaniały Jan Pieniążek na wibrafonie i perkusji, Amelia Tokarska na harfie czy Kamila Piecha na akordeonie, do śpiewu z akompaniamentem fortepianu czy muzyki filmowej.

 

Na zakończenie prezydentka klubu Urszula Machowska podziękowała wykonawcom a potem  jak zawsze były życzenia, zaproszenie na bal w 2018 roku, i jeszcze wino, soki i wiele serdecznych rozmów.


Wrzesień. Jesienny piknik w Hucisku

Na nasz tradycyjny jesienny piknik pojechałyśmy  do Huciska, gdzie w pięknym zabytkowym dworku mieszka nasza klubowa koleżanka.

Początki dworku w Hucisku sięgają XVIII wieku. W latach 1815–1817 Emanuel Lipowski wybudował w Hucisku dwór,  który dziedziczyli kolejni spadkobiercy tej rodziny. Dwór był jednym z 28 w Polsce, który pozostał po wojnie w rękach prawowitych właścicieli. Po ich śmierci ( w 2004 r.) wyposażenie dworu podzielono pomiędzy członków rodziny, a budynek został opuszczony i dwór  popadł w ruinę.

Dawną świetność przywrócili dopiero mu jego nowi właściciele Agnieszka i Piotr Rozwadowscy.

 

 Drugą atrakcją pikniku   było zwiedzanie   położonego blisko dworku domu Tadeusz Kantora (1915-1990, malarz, reżyser, scenograf i teoretyk sztuki).

Obok  domu Kantora stoi oryginalna betonowa rzeźba 14 metrowej wysokości -  "Krzesło". Krzesło, zaprojektowane przez samego artystę jest trzecią jego realizacją. Kantor na przełomie lat 60./70 ubiegłego wieku tworzył ideę Pomnika Niemożliwego, kolosalnych rozmiarów Krzesła z betonu postawionego gdzieś w plenerze.

Jesienne klubowe spotkanie we wrześniowym słońcu, w pięknie utrzymanym krajobrazowym parku z XVIII wieku było dla nas wyjątkową przyjemnością.

 

Jesteśmy ogromnie wdzięczne Agnieszce za zaproszenie i okazaną nam gościnność.

 

 


Lipiec. Wybrano  skład zarządu Federacji Europejskiej SI na lata 2019-2021

 

 

Na lipcowym Kongresie Federacji Europejskiej został wybrany nowy zarząd Federacji na kadencję 2019-2021.

 Prezydentką  w latach 2019-2021 będzie Polka Anna Wszelaczyńska.

Wiceprezydentkami będą: Carolien Demey z Belgii, Verena von Treskow-Bronke z Niemiec, Elizabeth Otieno Nyadwe z Kenii i Żaneta Vysniauskiene z Litwy.

 

Aniu cieszymy się z Twojego sukcesu i życzymy sukcesów w pracy dla naszej organizacji.


Projekt edukacyjny: jesteś widoczny - jesteś bezpieczny - noś odblaski

Soroptymistki z Klubów z Bielska Białej, Cieszyna, Gdańska, Katowic, Krakowa, Olsztyna, Słupska, Tychów, Warszawy i Wrocławia. w I połowie 2017 roku przygotowały akcję. JESTEŚ WIDOCZNY - JESTEŚ BEZPIECZNY - NOŚ ODBLASKI.

W ramach tego projektu, dzieciom i młodzieży przekazano  5 tysięcy sztuk zawieszek odblaskowych z logo SI. 

Zachęcamy do obejrzenia animacji  vimeo.com/soroptkrakow/odblaski

 W ramach realizacji ogólnopolskiego  projektu „Jesteś widoczny-Jesteś bezpieczny-noś odblaski” otrzymałyśmy od Klubu Krakowskiego (pomysłodawcy projektu) charakterystyczne znaczki odblaskowe z logo SI. Na spotkaniu klubowym zaproponowałyśmy ,że przekażemy je w możliwie wiele miejsc.

Wiceprezydentka  naszego klubu Urszula Machowska spotkała się z uczniami Szkoły Specjalnej Nr 17,którzy w czasie warsztatów „Bezpieczna droga do szkoły” bardzo chętnie oznaczyli swoje plecaki otrzymanymi odblaskami. Część odblasków przekazałyśmy do Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja. W akcji wzięli również udział uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im K.I. Gałczyńskiego w Bielsku-Białej, Szkoły Podstawowej w Cięcinie oraz dzieci i młodzież świetlicy środowiskowej " Ulica Kreatywna" w Bielsku -Białej.


18 lutego 2017 r. Bal charytatywny

To już 26 bal za nami ! Jak było? Goście wspaniale przebrani,  na luzie, bawili się świetnie. Panowie w swoich wspaniałych perukach, spodniach dzwonach wyglądali fantastycznie. Tym razem to oni głównie przykuwali wzrok. Sprzedawałyśmy jak zawsze wyroby naszych rąk a więc kolorowe bransoletki wykonane przez Elę oraz  kwiaty i pacyfy wykonane przez koleżanki Magdy. Sklepik pełen smakołyków z wielką przewagą chrustu, ale jak zawsze największym powodzeniem cieszyły się śledzie Bogusia. Orkiestra grała doskonale (również w perukach)największe przeboje z lat przełomu lat 60- tych i 70-tych. Licytację tortu Hani, kosza smakołyków i likieru kawowego wraz karafką od Oli poprowadziła sprawnie Magda. Wybraliśmy najlepiej przebraną parę, która następnie wykonała wspaniały profesjonalny występ taneczny. Największą atrakcją balu okazało się jednak karaoke w wykonaniu gości. Wybrałyśmy 5 piosenek: Małgośkę – Maryli Rodowicz, Takie ładne oczy – Czerwonych Gitar,  Pod papugami   - Czesława Niemena, Kwiat jednej nocy - Alibabek i Chodź pomaluj mi świat – Dwa plus jeden. Śpiewano raz lepiej raz gorzej, ale zawsze z wspaniałym entuzjazmem i radością. Każdy zespół otrzymywał drobną nagrodę. Następnie członkowie orkiestry wybrali najlepszą wokalistkę i grupę, która dostała nagrodę główną – butelkę dobrego trunku. Potem jeszcze tylko Marysia z Anią sprzedawały róże, które bardzo szybko zostały zakupione przez panów. Nawet my pracujące w sklepiku zostałyśmy obdarowane przez Janka męża Joli. I na tym zakończyły się specjalne atrakcje, ale bal trwał nadal. Mamy nadzieję, że spotkamy się z naszymi gośćmi znowu za rok!!

Więcej zdjęć z balu - kliknij