Ceramika to rzemiosło stare, jak świat. Już wiele tysięcy lat przed naszą erą ludzie pierwotni odkryli plastyczne właściwości gliny i docenili jej użyteczność. Od czasu, gdy pierwsze gliniane naczynie przez przypadek wpadło do ogniska, aż po dziś dzień ludzie tworzą ceramiczne naczynia użytkowe, produkowane obecnie przemysłowo. Warsztaty z ceramiką, a dokładniej z gliną, z pozoru bardzo nieciekawym materiałem, ale wdzięcznym i łatwym w kształtowaniu, pozwoliły nam na zetknięcie się z tworzeniem przedmiotu samemu, według swoich wyobrażeń i możliwości.
Miejsce spotkania nie było przypadkowe, była to pracownia ceramiczna w Zespole Szkół Specjalnych im. K.I.Gałczynskiego. Współpraca naszego Klubu ze szkołą trwa od kilku lat. Między innymi dwa lata temu współfinansowałyśmy zakup pieca będącego wyposażeniem pracowni. ,
Na czwartkowych zajęciach nabyłyśmy najważniejsze, a zarazem najprostsze, umiejętności, wałkowanie płatów gliny i formowanie wałeczków, a potem z dużym zapałem wycinałyśmy z wywałkowanej gliny ptaszki i choinki, tworzyłyśmy mnóstwo różnych ozdóbek. Nasze wyroby pozostały w pracowni do schnięcia i wypalenia i zostały nam przekazane po utrwaleniu.
Kotylion (fr. cotillon) to zbiorowa zabawa taneczna, w czasie której pary tancerzy noszą ozdobne odznaki, przypięte do piersi, zwane też kotylionami. Zazwyczaj są to wzorowane na orderach małe wstążeczki, rozetki lub bukieciki. Pary jednakowych kotylionów są na początku zabawy rozdzielane między panie i panów – uczestników balu – zabawa polega na tym, aby posiadacze jednakowych kotylionów odnaleźli się na sali i tańczyli parami.
Pod fachowym okiem pani plastyczki robiłyśmy z zapałem kotyliony na nasz bal charytatywny. Chcemy, by uczestnicy balu dobrze się bawili, a więc i przygotowane przez nas elementy zabawy muszą być pełne wdzięku i uroku.
Od dawna wiadomo, że dbałość o właściwe, zdrowe odżywianie jest ważna dla prawidłowego wzrastania oraz utrzymania dobrego stanu zdrowia. Pozwala uniknąć wielu chorób, które rozwijają się niekiedy przez wiele lat jako skutek spożywania nadmiernej lub zbyt małej ilości określonych składników pokarmowych. Niewłaściwy sposób odżywiania może prowadzić także do bardziej prozaicznych problemów, takich jak: ograniczenie możliwości przyswajania wiedzy, przewlekłe zmęczenie oraz osłabienie koncentracji uwagi. Odpowiednie, zdrowe żywienie jest często podstawową metodą leczenia wielu chorób, zalecaną również wówczas, gdy konieczne jest już stosowanie leków. W dzisiejszych czasach w Polsce dużym problemem są choroby przewlekłe rozwijające się z powodu przejadania się, czego konsekwencją jest nadwaga i otyłość, oraz towarzyszące im zaburzenia metaboliczne.
Problem z kręgosłupem staje się coraz powszechniejszy i dotyka nie tylko osoby w dojrzałym wieku, ale
również młodzież i dzieci. Zainteresowane poprawą własnej sprawności zaprosiłyśmy na spotkanie pana Jacka Małeckiego, który jest fizykoterapeutą w Centrum Rehabilitacji MEDICO.
Pan Małecki przygotował dla nas specjalną prelekcję, na której przekazał nam podstawowe informacje o układzie kostno-ruchowym, jego ścisłym powiązaniu z innymi organami wewnętrznymi oraz wiele cennych informacji i porad dotyczących prawidłowej postawy i poprawnego ruchu. Zwrócił uwagę na bardzo często popełniane przez nas błędy, gdy chroniąc bolący kręgosłup, biodro lub kolano bezwiednie przyjmujemy postawę ochroną bolących miejsc i obciążamy nadmiernie inne partie ciała, które z czasem też zaczną nam doskwierać. Podkreślił, że częstym błędem obciążającym kręgosłup jest nawyk bezwiednego garbienia się. Pan Małecki przekazał nam kilka prostych rad, które powinnyśmy zastosować, aby chronić nasz kręgosłup i stawy.
Doktor Maria Skrobol zapoznała nas z podstawowymi badaniami jakie powinnyśmy okresowo wykonywać, by ewentualne zmiany chorobowe w naszym organizmie wykryć w miarę wcześnie. Pani doktor, a warto zaznaczyć, że jest ona soroptymistką, członkinią naszego klubu omówiła szczególnie ważne dla nas kobiet zasady samobadania piersi oraz Kodeks Walki z Rakiem.